مطالعات فنی و اقتصادی نیروگاههای پراکنده و انرژی های تجدید پذیر

به منظور کاهش تخریب محیط زیست و حفاظت بهتر از زیستگاه مسکون، استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر (Renewable Energy) مدت‌هاست که مطرح و عملیاتی شده است. انرژی‌های قدیمی همچون نیروی باد و  تابش خورشید که در طبیعت هر روز تکرار و متولد می‌شوند و منابع آنها نیز محدود نیست همان انرژی‌هایی هستند که انگار تمام نمی‌شوند و همیشه وجود دارند. استفاده از تجهیزات مناسب برای مهار کردن‌ این انرژی‌ها حرف نخست در صنعت تولید را می‌زند؛ موضوعی که به دانش روز و توان علمی نخبگان هر جغرافیا بر می‌گردد. دانشی که خواهد توانست با نصب مهارکننده‌های مدرن، برق را از باد و خورشید تولید کند و به چراغ‌ها، خنک‌کننده‌ها و حتی موبایل‌های خاموش ما برساند.

شرکت پیشرو انرژی باختر، و به عنوان شرکتی دانش بنیان، آمادگی ارائه خدمات جامع در زمینه طراحی، تامین، نصب، راه اندازی و تعمیرات نگهداری تجهیزات نیروگاه های تجدید پذیر بادی و خورشیدی، بیوگاز و انجام پروژه ها به صورت کلید در دست را دارا می باشد.

نیروگاه های بادی و خورشیدی

شرکت پیشرو انرژی باختر، با بهره گیری از تخصص و تجارب متخصصین خود تلاش می کند تا انتظارات مشتریانش را با فراهم نمودن انواع خدمات مشاوره ای در زمینه فنی – مهندسی در طول فرایند تولید انرژی و حتی پیش از آن برآورده سازد.  از جمله عمده ترین این خدمات می توان به ارائه خدمت در موضوعات زیر اشاره نمود:

Renewable Energy

مشاوره و اجرا:

 • معرفی اولیه مناطق مطلوب و دارای پتانسیل جهت احداث نیروگاه بادی و خورشیدی،
 • بررسی سوابق و مطالعات بادسنجی موجود و تحلیل داده ها،
 • پیشنهاد اولیه مناطق مطلوب با توجه به اطلس خورشیدی و اطلاعات تابش برای اجرای نیروگاه،
 • پیشنهاد اولیه نوع و مدل تجهیزات با توجه به موضوعات فنی و شرایط جغرافیایی منطقه،
 • بررسی اسناد و مدارک فنی تامین کنندگان تجهیزات،
 • بررسی سوابق و صلاحیت های تامین کنندگان و مطابقت محصولات آن ها با استانداردهای مربوطه
 • برآورد تخمینی میزان انرژی الکتریکی تولیدی توسط نیروگاه مورد نظر
 • مجری و مشاوردر زمینه تولید برق خورشیدی در مقیاس خانگی و تجاری
 • تامین و نصب آبگرمکن های خورشیدی
Solar energy

مطالعات امکان سنجی و طرح های توجیهی:

Feasibility study        

از آنجا که هیچ فعالیت صنعتی بدون توجیه فنی و اقتصادی قابل برنامه ریزی و اجرا نمی باشد و از طرفی نیز پیشرفت اقتصادی هر پروژه ای در گرو اجرای مؤثر آن بر اساس زمان پیش بینی شده، الزامات فنی و نیز روندهای اقتصادی حاکم و منابع موجود طرح رقم می خورد، لذا شرکت یشرو انرژی باختر با در اختیار داشتن هم زمان تیم های مجرب فنی و اقتصادی در کنار دیگر، آماده ارائه خدمات مرتبط در حوزه تدوین طرح های توجیهی، قابل ارائه به مراکز مالی؛ بانک ها و سایر موسسات مالی اعتباری جهت تامین مالی پروژه ها می باشد. این گزارش ها که تحت عنوان گزارش های جامع امکان سنجی احداث نیروگاه های بادی و خورشیدی ارائه می گردند، طبق استانداردهای تدوین طرح ها، هر سه فصل مطالعات بازار، مطالعات فنی و مطالعات مالی-اقتصادی را به طور جامع پوشش می دهند..

بیوگاز ( زیست توده)

Bio energy

افزایش روزافزون پسماندها اعم از جامد یا مایع و امکان تولید گاز بیوگاز از این مواد، با توجه به سهولت فناوری و ساخت نیروگاه های بیوگاز، سبب شده است که احداث این چنین نیروگاهها در بسیاری از کشورها مورد توجه قرار گیرد.طبق آمارهای موجود در سال ۲۰۰۶، در جهان سالانه حدود ۷۴ میلیون تن گاز متان از فضولات دامپروری و ۴۰ میلیون تن از این گاز تنها از زباله های شهری خود به خود تولید و در جو پراکنده می شود، در حالی که جمع آوری این مواد زائد و تولید گاز متان با استفاده از مکانیزمهای خاص علاوه بر کاهش گازهای گلخانه ای و کمک به حفاظت از محیط زیست، سود آوری خوبی برای صاحبان صنایع در بر خواهد داشت.

زیست گاز، گاز زیستی یا بیوگاز (Biogas) از شکستن ریزاندامگان (میکروارگانیسم‌ها) و باکتریهای در غیاب اکسیژن بدست می‌آید. زیست گاز یک منبع تجدیدپذیر انرژی حساب میشود، مشابه انرژی خورشیدی و انرژی بادی. زیست گاز را می توان از مواد خام محلی و بازیافت زباله تولید کرد، در نتیجه سازگار با محیط زیست است.

به طور کلی مجموعه گاز های تولید شده از تجزیه و تخمیر موادی که در گروه زیست توده جای می گیرند مانند فضولات حیوانی , انسانی ،پسماندهای گیاهی و … را که در نتیجه فقدان اکسیژن و فعالیت باکتریهای غیر هوازی به وجود می آید, اصطلاحا بیوگاز می نامند.در اثر تخمیر بی هوازی مواد آلی، مولکول های درشت زنجیر به مولکولهای ساده تر تبدیل شده، حاصل نهایی این فرآیند گازی قابل اشتعال به نام بیو گاز  خواهد بود.

منابع  قابل استحصال بیوگاز عبارتند از :

 • ضایعات و پسماندهای کشاورزی و صنایع وابسته
 • پسماندهای جامد شهری
 • پساب شهری
 • فضولات دامی
 • ضایعات و زائدات جامد و مایع فسادپذیر صنعتی (لجن صنعتی)

شرکت پیشرو انرژی باختر آمادگی ارائه خدمات مشاوره، مطالعات امکان سنجی و طرح های توجیهی در زمینه نیروگاه های بیوگاز را به مشتریان خصوصی و دولتی دارا می باشد.

 

 

خروج از نسخه موبایل